MUTANT

Şaşkın, hüzünlü, öfkeli formlar

Üretimi Mutasyon Projesi ile birlikte aynı dönemde gerçekleşen 10 heykelden oluşan seri, gerek adı gerekse de Mutasyon serisindeki fotoğraflara konu olan heykel ve malzeme bütünlüğünden yola çıkılarak Mutasyon serisinin devamı niteliğinde formlar olarak algılansa da projenin gerek hedefi gerekse şiddeti açısından Mutasyon’dan farklı olarak tasarlanmış.

Serideki 10 adet heykele

Yunan mitolojisindeki masalsı uçan atlar ya da yarı keçi yarı insan satrler DEĞİL…

Petrole bulanmış şaşkın karabataklar, mikro plastikle beslenen hüzünlü deniz kaplumbağaları, okyanuslardaki devasa plastik adalarda üreyen öfkeli formlar bu serinin ilham kaynağı olmuş...

Dikkatli bir bakış, paslanmaz çelik kafes teli üzerine tutunabilmesi için çeşitli minerallerle desteklenmiş şamotlu çamurdan oluşan heykellerin, 1050 derecede pişirildikten sonra ifadelerindeki şaşkınlığı, hüznü, hatta öfkeyi pekala fark edebilir.

Kapak fotoğrafındaki Bürokrat adındaki heykel, adeta ucubeler sirkine dönüştürülmüş galerinin kapısında durmakta, kafası önünde sergiyi gezmeye gelenleri karşılamakta…

Vücuduna oranla absürt denebilecek büyüklükteki mavi takım elbisesinin içinde, doğal olmayan mutasyondan o da kendine düşen payı almış; bozulmuş, çürümüş, küçülmüş, ucubeye dönmüş kafasından içerideki heykellerden bir farkı olmadığı anlaşılıyor.

Buna rağmen kapıda durmuş, öne eğilmiş, elleri ceketinin olmayan düğmelerinde, saygıyla sergiye gelen ziyaretçileri, bir başka değişle bu felaketi gerçekleştirenleri selamlıyor.

 

 

SAHNE ARKASI

Nezir İçgören

Lorem ipsum dolor sit ameteur etur ser scing creamer elit. Maec terem bier kem terdum, ipsum dolor sit ameteur etur ser scing kasak.
2022 - Bu site Tamer Ayta tarafından ❤️ ile yapılmıştır.