MUTASYON

Dante’nin Cehenneminden Rastlantısal Mutasyona;

Bir canlı kayıt denemesi…

Depremler ya da hava olayları gibi mutasyonlar da büyük oranda rastlantısal gerçekleşir. Rastlantısallığın hesaplanabilir olduğundan yola çıkan proje, bilimde kullanılan mutasyon matematiğine girmeden bir sanat eseri olarak heykelin mutasyon sürecini gözlemlemeyi ve kayda almayı amaçlıyor.

Doğa’da mutasyonların etki ettiği genetik materyali oluşturan moleküllerin fizik ve kimya yasalarına bağlı olduğu, kimyasal bağlar ile birbirine bağlı olan moleküllerin yeterli enerji verildiğinde kırılabileceği olgusu bu sanatsal deneyde de geçerli.

Paslanmaz çelik kafes telinden yapılma konstrüksiyon üzerine tutunabilmesi için çeşitli minerallerle güçlendirilmiş kil/şamotlu çamurdan oluşan heykel/büst 1050 santigrat derecede pişiriliyor.

Isının 1050 dereceye ulaşmasının ardından soğuması ile geçen ve 24 saati aşan serüvenin gözlemlenmesi ve kayda geçirilmesi adına ikinci bir sürece geçiliyor.

Metinde kullanılan rastlantısallık kavramını açtığımızda, rastlantısal olanın mutasyon değil mutasyona sebep olan etkiler olduğunu görüyoruz. Aynı şey burada, bu denemede de geçerli. Bu aşamada sanatçının gözü ve kamerası devreye giriyor.

İçi sıvı dolu silindirik formda cam bir kap içine yerleştirilmiş heykele damlatılan farklı renkte boyaların, farklı ışık teknikleri ile oluşturduğu görüntüyü fotoğraflayan sanatçı, kendi söylemini bu yolla ifade etmeyi hedefliyor.

Bu projede izleyiciye geçmesi hedeflenen, canlıların hayatta kalabilmek için geliştirdikleri doğal mutasyon değil. Aksine, insanlığın kendi yarattığı çevresel bozulmadan, kirlenmeden ve bunun sonucunda gerçekleşen ağır yokoluşun ifadesi.

Fotoğraflarda görünen kararmış, kömürleşmiş, paslanmaz çelik kafes telleri üzerinde tutunmaya çalışan, organikliğini çoktan kaybetmiş, dönüşmüş kil/çamur kendi yarattığımız teknoloji ile birlikte kokuştuğumuzu ve yok olmakta olduğumuzu simgeliyor.

Nezir İçgören

Lorem ipsum dolor sit ameteur etur ser scing creamer elit. Maec terem bier kem terdum, ipsum dolor sit ameteur etur ser scing kasak.
2022 - Bu site Tamer Ayta tarafından ❤️ ile yapılmıştır.